V dobe, keď sa ľudstvo snaží recyklovať a hľadá všetky možné obnoviteľné zdroje energie, sa aj spracovanie dreva a drevnej hmoty zdá byť veľmi prínosným spôsobom, ako prakticky zužitkovať všetko, čo príroda ponúka. A hoci je spracovanie dreva v domácich podmienkach neraz skúškou vytrvalosti a kondície, máme pre vás zopár praktických informácií, ako si túto inak náročnú prácu uľahčiť.
Od sekery po výkonné príslušenstvo traktorov
Vraví sa, že drevo zohreje dvakrát. Tí z vás, ktorí stále zostali verní tradičnému štiepaniu dreva sekerou, o tom iste vedia svoje. Súčasné trendy však prajú technickým vymoženostiam a mechanizmom, ktoré dokážu všetky namáhavé a ťažké činnosti výrazne uľahčiť, a tým aj urýchliť. Štiepačka dreva nie je výnimkou. Od tých najjednoduchších na tenké konáre až po výkonné stroje na štiepanie hrubých polien. Vždy však záleží na tom, aké plány s drevom máte. Pokiaľ ste len záhradník, ktorý občas zostrihá živý plot či ovocné stromy, veľká štiepačka vám bude zbytočná. Ak si však drevom radi prikúrite, či už v kozube, alebo na chalupe, poobzerajte sa po kvalitnom, bezpečnom a výkonnom stroji. Ušetrí vám nielen kopec námahy, ale aj času. A ak ste náhodou aj šťastným majiteľom malotraktora či iného kompaktného traktora, stačí vám štiepačku dokúpiť v rámci príslušenstva.
Ako sa vyznať v labyrinte štiepačiek?
Existujú dve základné delenia štiepačiek na drevo: horizontálne a vertikálne. Kým vertikálne štiepačky sú vhodné skôr pre príležitostné štiepanie dreva do kozuba či kachlí, horizontálne štiepačky sú výkonnejšie a profesionálnejšie. Vhodné sú pre tých, ktorí drevom kúria počas celej zimy a spotrebujú ho podstatne viac. Čo sa týka pohonu, aj tu existuje viacero variantov. Na dvoroch domácich majstrov sú asi najčastejšími štiepačky poháňané elektromotorom. Tie menšie je možné napájať na 230 V, výkonnejšie na 380 V. Trochu mobilnejším napájaním je benzínový alebo dieselový pohon. Tento využijete vtedy, ak vašu štiepačku používate priamo v teréne, kde nie je možnosť napojenia na elektrický prúd. Ďalším flexibilným variantom pre prácu v teréne sú štiepačky dreva s externým pohonom. Sem patria práve štiepačky tvoriace príslušenstvo traktorov. Sú poháňané hydraulikou traktora a vďaka tomu môžu pracovať priamo v lese.
Tak ktorá je tá pravá?
Iste sme vám teraz so štiepačkami poriadne zamiešali karty. Nie je to však také zložité, ako sa na prvý pohľad zdá. Ak by sme to v skratke zhrnuli, tak môžete patriť do jednej z dvoch základných skupín domácich majstrov. Pokiaľ drevo je primárnym zdrojom vášho vykurovania, ale s obľubou si prikúrite v krbe či na chate, veľmi dobre vám poslúži aj menšia štiepačka na elektrický pohon. Pokiaľ však žijete v oblastiach, kde nie je možnosť kúrenia zemným plynom a využívate práve drevo ako zdroj tepla, mali by ste sa poobzerať po výkonnejšom a väčšom type štiepkovača. Takom, ktorý má dostatočné výkonnostné parametre, ako sú dĺžka a sila štiepania. Do úvahy treba brať tiež aj druh dreva, aký na vykurovanie používate, pretože od jeho tvrdosti závisí aj veľkosť štiepacej sily. Pri mäkkom dreve vám postačia štiepačky so silou 5 – 6 ton.
A hoci idú pokrok a technológie míľovými krokmi dopredu, niektoré veci jednoducho majú to čaro robiť ich po starom. Hlavne v časoch, keď svetu vládne sedavé zamestnanie a fyzické sily už takmer nie je kde využiť, môže byť taká sekera celkom vítanou zmenou.