Typy pneumatík na traktory

Pridal: kocht.sk

Máte doma traktor alebo malotraktor a neviete, aký typ pneumatík je na prácu s ním najvhodnejší? Povieme vám, ktoré pneumatiky sú vhodné do konkrétneho terénu a na aký typ záťaže, a možno vás aj trochu inšpirujeme pred začiatkom sezónnych prác.

Pneumatiky na traktory Branson

Traktory sú podľa svojho výkonu, veľkosti a príslušenstva prispôsobené na vykonávanie najrozličnejších druhov prác. Od tých najjednoduchších, používaných hlavne v mestských záhradách a menších farmách, až po ťažké a silné stroje vhodné pre poľnohospodársku výrobu či zemné práce. Každý z týchto traktorov potrebuje okrem výkonu tiež kvalitné a najmä vhodné pneumatiky na traktor.

Pri traktoroch Branson sa môžete stretnúť so štyrmi druhmi pneumatík, pričom každý typ je vhodný pre iný terén a inú záťaž. Podľa toho, na aké pracovné činnosti váš traktor používate, je vhodné obuť ho do tých správnych topánok. On sa vám potom odvďačí okrem jednoduchšej ovládateľnosti tiež nižšou spotrebou a vyššou efektivitou. 

Radiálne traktorové pneumatiky

Tento typ traktorových pneumatík je najvhodnejšou voľbou pre poľnohospodárske traktory, a zároveň má najpočetnejšie zastúpenie medzi všetkými druhmi pneumatík. Aké teda radiálne pneumatiky sú? Ich konštrukcia je charakteristická radiálnym usporiadaním vrstiev kordového tkaniva, ktoré zároveň tvorí pravý uhol so stredom behúňa vnútri pneumatiky. Tým, že bočnica a jej dezén sú od seba nezávislé, dokážu oveľa lepšie absorbovať nárazy a zabezpečiť tak vysokú stabilitu vozidla. Tuhosť a stabilita ich predurčujú aj na použitie v mäkkom či bahnitom teréne.

Navyše je tento typ pneumatík na traktor navrhnutý tak, aby aj pri väčšom zaťažení nepoškodzoval vrchnú vrstvu pôdy, a zároveň podporoval schopnosť samočistenia. V skratke povedané, radiálne traktorové pneumatiky sú tou najvhodnejšou voľbou na práce na poliach a v nerovných terénoch, kde vďaka svojim unikátnym konštrukčným vlastnostiam dokážu podať optimálny výkon, a napriek tomu udržať spotrebu na prijateľnej úrovni. Pri kúpe nového stroja nepatria do štandardnej výbavy, je však možné si ich za doplatok dokúpiť.

Industriálne pneumatiky na traktor

Už z názvu je zrejmé, že reč je o pneumatikách určených na špeciálne stavebné či výkopové práce v priemyselnej oblasti. Vďaka svojej stabilite sú rovnako vhodné na údržbové práce či ako obutie pre nakladače. Sú vysoko odolné voči prepichnutiu alebo odreniu či mechanickému poškodeniu a typické svojou dlhou životnosťou. Práve ich pevnosť a stabilita sú kľúčové pri prácach na stavbách alebo budovaní verejnej infraštruktúry. Znamená to, že pokiaľ je váš traktor vybavený príslušenstvom, akým je napríklad čelný nakladač alebo podkop, zaobstarať si aj tento typ pneumatík pre váš traktor bude dobrou voľbou.

Mestské pneumatiky na traktory

Tieto nízkoprofilové pneumatiky sú veľmi vhodnou voľbou na traktory v komunálnej sfére, ktoré sa pri svojej činnosti môžu stretnúť s rôznymi typmi prác, ako aj členitosťou terénu. Ich využitie je pomerne široké a môžete ich vidieť na traktoroch vynášajúcich komunálny odpad, ale tiež pri údržbe a úprave ciest či krajníc.

Trávnaté pneumatiky

Skupinu pneumatík na traktory Branson uzatvára typ, ktorý je najčastejšie používaný v bežných záhradách. Trávnaté pneumatiky sú tou najvhodnejšou voľbou na traktory, ktorých prvoradé využitie je na zveľaďovanie a kosenie väčších či menších trávnatých plôch. Vďaka svojej konštrukcii dokážu veľmi šetrne priľnúť k povrchom tak, aby aj napriek nie malej hmotnosti traktora nepoškodili trávnatý koberec. Po kosení pomocou týchto špeciálnych pneumatík na traktor nezostávajú na tráve viditeľné ryhy a trávnik pôsobí vzdušne a uhladene.

Radiálne, industriálne, mestské, ako aj trávnaté pneumatiky patria k voliteľnej výbave pneumatík traktorov Branson, to znamená, že je možné si ich dokúpiť za doplatok. Pri kúpe je každý nový stroj v štandarde vybavený základnými agro pneumatikami, tzv. šípovými. Agro šípové pneumatiky sú svojou konštrukciou veľmi podobné pneumatikám radiálnym, rozdiel je len v tom, že nemajú taký vypuklý stred. Vďaka tomu majú lepšiu trakciu na nespevnenom povrchu, a keďže sú dodávané v štandarde, sú aj lacnejšie ako radiálne.

Ak ste si doteraz mysleli, že si vystačíte len s traktorom, jedným typom pneumatík a možno nejakým tým kúskom príslušenstva, tak to už vôbec neplatí! Zvoliť si ten správny typ pneumatík a dokúpiť k modelu traktora potrebné príslušenstvo urobí z vášho jednoduchého zámeru celkom iný projekt. Získate pomocníka, ktorý bude všestranný, efektívny a práca s ním bude skutočným zážitkom.

↑ Hore