Mulčovanie – to pravé kosenie pre váš trávnik?

Pridal: kocht.sk

Mulčovanie je efektívna technika kosenia trávy, ktorá nie je neznáma žiadnemu záhradkárovi. A s tou správnou mulčovacou kosačkou vám pôjde úprava trávnika šikovne od ruky!

Mulčovacia kosačka sa od bežnej odlišuje tým, že pokosenú trávu nezbiera, ale rotovaním v jej vnútri ju naseká na drobné kúsky, ktoré následne vyhodí na pokosený trávnik. Tým sa pôda prirodzene hnojí, zabraňuje sa jej vysušovaniu a predchádza sa rastu burín. Vy zároveň nemusíte investovať do nákupu hnojiva, vlhká pôda vám zabezpečí zdravší a kvalitnejší trávnik a ďalším benefitom je, že šetríte čas spojený s vytrhávaním buriny, vysypávaním zberného koša kosačky či likvidáciou nakosenej trávy! Mulčovanie je obľúbeným trendom kosenia v krajinách ako USA, Nemecko či Francúzsko, kedy je uprednostňované práve vzhľadom na vyššie náklady spojené s likvidáciou pokosenej trávy či z ekologického hľadiska. 

Pri mulčovaní je potrebné dodržiavať isté zásady, aby sme dosiahli očakávané výsledky. Odporúča sa kosiť suchý trávnik, teda nie po daždi alebo tesne po padaní rannej rosy. Vlhká tráva by sa zliepala a jej rozsekávanie by bolo náročnejšie.

Taktiež sa odporúča kosiť asi tretinu výšky trávnika, ideálne pri jeho výške zhruba 5-6 centimetrov (v tomto prípade skosíme približne 2 centimetre). Kosenie veľmi vysokej trávy by mohlo vyprodukovať príliš veľa mulču, ktorý by trávniku naopak mohol uškodiť – napríklad vznikom plesne. Ak je teda náš trávnik priveľmi vysoký, najprv ho pokosíme na vhodnú dĺžku a pokosenej trávy sa zbavíme.

Mulčovanie je vhodnou technikou úpravy vášho trávnika, ak nemá žiadne choroby – inak by sa mohlo stať, že by sa rozšírili i na časti, kde doteraz neboli. Frekvencia kosenia závisí od konkrétneho ročného obdobia, zvyčajne však stačí jedno kosenie týždenne, v období najsilnejšieho rastu trávy môžete kosiť i dvakrát.

Ide však o zovšeobecnené odporúčania, ktoré sa líšia v závislosti od konkrétnej situácie – kontaktujte nás a radi vám poradíme pri výbere kosačky vhodnej pre váš účel i s konkrétnymi radami na úpravu vášho trávnika.

V našom portfóliu sa nachádzajú špičkové stroje značky Ferris, napríklad typ FM35 – mulčovač s ručným vedením, či iné kosačky disponujúce funkciou mulčovania. Mulčovač FM 35 sa popasuje i s najnáročnejšími podmienkami kosenia a je ideálny na kosenie neupravených a prerastených oblastí. Poskytuje tak dokonalú pomoc pri terénnych úpravách, v poľnohospodárstve, vo verejných  službách, pri údržbe staveniska, okrajov ciest či chodníkov.

Ferris však ponúka i riešenie „všetko v jednom“ – kde je mulčovanie jedným zo spôsobov úpravy žacieho ústrojenstva popri bočnému vyhadzovaniu a zadnému vyhadzovaniu. Týmito funkciami disponujú kosačky s nulovým otáčaním a práve žacie ústrojenstvo kosačky série TRIPLE ponúka jedinečnú univerzálnosť̌, ktorá vám umožní prispôsobiť sa akýmkoľvek okolnostiam, na ktoré narazíte.

Odporúčame vám napríklad model strednej veľkosti ISX™ 2200, ktorý v sebe spája množstvo benefitov: triple deck ponúka možnosť nastavenia vyhadzovania trávy do strany, dozadu alebo 50% vyhadzovanie a 50% mulčovanie alebo 100% mulčovanie. Interval výmeny oleja je pri tomto modeli až 500 Mth a ďalším veľkým benefitom je technológia odpruženia – patentovaný systém, ktorý znižuje vibrácie pri kosení a tým zaručuje vyššiu výkonnosť stroja pri nižšej únave obsluhy. Masívne puzdrá vretena zároveň predurčujú dlhodobú životnosť kosačky a vám radosť z kosenia trávy po dlhé roky.

Každú kosačku z našej ponuky si zároveň môžete vyskúšať u vás doma vyplnením tohto formulára.

Mulčovaniu a koseniu zdar!

↑ Hore