Malotraktor vs kompaktný traktor. Aký je medzi nimi rozdiel?

Pridal: kocht.sk

Malotraktory a kompaktné traktory sú prvou voľbou tých, ktorým učarovali výdobytky modernej mechanizačnej techniky, avšak bez množstva zbytočnej elektroniky a zložitosti systémov. Čím sa však od seba líšia? Kedy sa dá hovoriť o malotraktore a kedy o kompaktnom traktore?

Spoločný znak – kompaktné rozmery

Nie je žiadnym tajomstvom, že veľké traktory sú skutočne silné stroje. Avšak ukryť silu desiatok koní pod kapotu rozmerovo malého stroja a vybaviť ho ešte množstvom funkcií a príslušenstvom, to už si náš obdiv zaslúži! Už z názvu týchto malých strojov vyplýva, že tak ako malotraktory, aj kompaktné traktory patria do kategórie menších strojov. Ich kompaktná veľkosť je však veľakrát ich najväčším benefitom.

Schopnosť obratne sa pohybovať v teréne, ktorý neposkytuje dostatok priestoru na manévrovanie, je ich hlavnou výsadou. Hlavne malotraktory sa tešia veľkej priazni záhradkárov, chatárov či drobných roľníkov. S rôznym príslušenstvom si tak poradia s rozsiahlym trávnatým porastom a problémom nie je manipulácia so sypkým nákladom či prenášanie ťažkých predmetov. Jednoduché intuitívne ovládanie, nízka spotreba a vysoká výkonnosť sú úmerné ich vstupnej investícii a prevádzkovým nákladom.

V prípade kompaktných traktorov sa stále pohybujeme v rovine menších strojov, avšak už na prvý pohľad ide o celkom inú kategóriu. Tieto traktory zvládnu takmer všetky činnosti svojich veľkých bratov, no do vienka dostali navyše perfektnú manipulovateľnosť. Možnosť pracovať v stiesnených priestoroch, a zároveň slušný výkon aj na ťažšie a náročnejšie činnosti – to  robí kategóriu kompaktných traktorov takou jedinečnou.

Traktor Branson kupite na kocht.sk

Aj pod malou kapotou drieme veľká sila

Malotraktory a kompaktné traktory si čoraz viac získavajú srdcia farmárov, záhradkárov či roľníkov. Nie je potrebné vlastniť mohutný a silný traktor, ak aj ten menší dokáže zvládnuť všetky činnosti, ktoré život na farme či v bežnej domácnosti vyžaduje. S väčším domácim trávnikom si hravo poradí každý malotraktor. Poradí si tiež s rotavátorovaním, mulčovaním, odhŕňaním snehu či vybavený čelným nakladačom aj s prenášaním alebo nakladaním. Jazda na ňom je pohodlná a pre mnohých vysoko návyková. Malotraktory sú tak často domácimi maznáčikmi nielen mužskej časti populácie, ale čoraz častejšie aj nežnejšieho pohlavia. Ak je však prác v hospodárstve viac alebo je náročnejšia, kompaktný traktor bude iste tá správna voľba.

Traktor Branson pri západe slnka nájdete na Kocht.sk

Potenciál, ktorý sa ukrýva pod kapotou každého takéhoto všestranného stroja, je ohromujúci. Napriek tomu, že je maximálne kompaktný, je silný, svižný a stabilný. Jeho výkonnosť ocenia tak roľníci, ako aj lesníci či väčší farmári. Vďaka variabilite príslušenstva je len málo prác, ktoré nezvládne. Možnosť výberu bezkabínovej verzie alebo verzie s plne klimatizovanou kabínou mu tak dáva šancu komfortného použitia v každom prostredí a za každého počasia. Kompaktnosť a všestrannosť moderných traktorov je to, čo ich odlišuje od ostatných a robí z nich skvelých pomocníkov aj napriek tomu, že nie sú veľkí.  

↑ Hore